LB Cemix, s.r.o.

    Podpora

    Poradna - řešení problémů - Omítky

    9. 9. 2019

    Dobrý den, v našem RD bychom chtěli opravit 14 let staré vnitřní omítky. Omítky jsou pevné, ale nejsou rovné a místy se objevují uprostřed zdi nebo v rozích asi 1 mm praskliny. Chtěli bychom omítku srovnat a zakrýt praskliny. Jaký je prosím správný postup pro opravu omítky? Bylo by možné staré nátěry co nejvíce oškrábat popř. zbrousit, praskliny zvětšit špachtlí, zatmelit třeba Stěnuspravem, poté stěny napenetrovat (jaká penetrace?) a aplikovat štuk a malbu bez použití perlinky a lepidla? Lze použít vnější štuk do interiéru, aby omítky byly pevnější, popř. není toxický pro zdraví? Nebo je lepší vnitřní štuk s přídavkem lepidla? Lze místo štuku použít adhézní můstek jako strukturu k zakrytí prasklin?

     

    V případě prasklin je zapotřebí vždy znát důvod jejich vzniku – především je zapotřebí vyloučit statické příčiny. Jde-li totiž o problém statiky, je oprava prasklin vždy obtížná, jelikož napětí, které by v takovém případě praskání způsobovalo, nelze eliminovat a trvale zakrýt žádnou omítkou – praskání se bude pravděpodobně průběžně objevovat stále.

    Jedná-li se o stabilizované praskliny, které vznikly například vlivem vyzrávání, stačí zakrytí štukovou omítkou během renovace omítky.

    Základem je odstranit ze stěn případné vrstvy starých nátěrů, ostatní plochy zdrsnit škrabákem na starou omítku, praskliny mírně zvětšit například špachtlí, jak píšete. Celá stěna se ošetří Cemix Penetrací hloubkovou (1 nátěr ředěný vodou v poměru 1:1).

    Výběr omítky závisí na velikosti plošných nerovností – pokud postačí vyrovnání omítky v rozmezí vrstvy 1–4 mm, lze použít štukovou omítku (např. Cemix 033 Vnitřní štuk). Při vrstvě 5 mm a více doporučuji použít Cemix 073 Jednovrstvou omítku strojní a ruční, která se aplikuje podobně jako štuk.

    Vnitřní štuk má výhodu, že je bílý a neobsahuje cement. Není ale vzhledem ke své pevnosti vhodný pro aplikaci případné další vrstvy, například obkladů. Pro daný účel ale může plně postačit – z hlediska užívání není mezi vnějším a vnitřním štukem žádný rozdíl. V případě potřeby pevnější omítky lze ale bez problémů použít Cemix 023 Vnější štuk – ten je šedý, je tedy potřeba jej dokonale překrýt nátěrem. Z hlediska toxicit nepředstavuje obsah šedého cementu ve štuku významný problém a běžně se takto používá, i když samozřejmě vnitřní štuk šedý cement neobsahuje vůbec, takže lze říci že je zdravější. Zmíněná jednovrstvá omítka pro větší vrstvy samozřejmě cement obsahuje také – lze ji nahradit sádrovou omítkou. Ta má ale specifické vlastnosti, díky kterým je práce s ní pro laika nezvyklá – např. Cemix 016 F VELVETA filcovana.

    František Kubíček, DiS. - marketing